Foto: Jakub Kováč
V rámci 16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách dávame do pozornosti podcast, ktorý vznikol v spolupráci so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva.
V podcaste diskutujú s moderátorom Jakubom Popikom odborníčky Barbora Burajová z Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách a Silvia Porubänová zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva.
ČO HOVORIA VÝSKUMY
„Podľa výskumu IVPR z roku 2024 zažije 48 % žien psychické násilie vo vzťahu počas svojho života, 28 % žien zažije fyzické násilie. Za posledných 12 mesiacov bolo viktimizovaných takmer 35 000 žien,“ uviedla Barbora Burajová z Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách (KMC).
LEGITIMIZÁCIA A ZĽAHČOVANIE NÁSILIA
Prehliadanie, bagatelizovanie, zľahčovanie alebo odmietanie problému rodovo podmieneného násilia, je podľa sociologičky Silvie Porubänovej súčasťou rozhodovania politických aktérov a vôbec aktérov rozhodovania v spoločenskej realite. Riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva v tejto súvislosti doplnila, že: „primárnym dôsledkom je legitimizácia násilia, nielen rodovo podmieneného násilia, a narastanie miery inštitucionálneho násilia v akejkoľvek forme a intenzite.“
PRÁCA S PÁCHATEĽMI
Silvia Porubänová uvádza, že keď hovoríme o násilí na ženách, je potrebná práca s páchateľmi. Podľa Barbory Burajovej je pre jej úspešnosť dôležité, aby bolo všetkým jasné, čo sú príčiny násilia páchaného na ženách. Ako vysvetlila, násilie tu nie je cieľom, ale nástrojom na získanie moci a kontroly nad ženami.
MÝTUS O IDEÁLNEJ OBETI
Barbora Burajová v podcaste vysvetľuje že ideálna obeť neexistuje. „Ideálna obeť je jeden veľký mýtus – akoby sme od obetí a preživších vyžadovali vlastnosti a schopnosti, ktoré bežne nemáme ani my. Očakávame, že budú neomylné, slušné, budú konať a rozhodovať sa vždy správne. Pritom všetci máme desiatky múch. V obetiach hľadáme nevinnosť, bezchybnosť, ale aj preživšie sú takí istí ľudia ako my.“
Ak zažívate násilie, obráťte sa na Národnú linku pre ženy na čísle 0800 212 212 alebo na adrese linkaprezeny@ivpr.gov.sk.