![](https://www.zastavmenasilie.gov.sk/wp-content/uploads/2025/02/hand-18329211280.jpg)
Je ťažké pochopiť, prečo sa niekto rozhodne vykonať čin, ktorý sa odohral na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi. Z akademických zdrojov však vieme, že páchateľom často ide aj o pozornosť. Preto je dôležité, aby im médiá ich vysnívanú „slávu“ nevenovali – tomu sa dá predísť predovšetkým tak, že o nich nebudeme zverejňovať podrobné informácie, používať ich fotky a opakovať mená.
Hoci je pre novinárov a novinárky prirodzené poskytnúť verejnosti kontext o osobe, ktorá sa dopustila trestného činu, je na mieste dbať na to, aby sa vyhli tomu, že budú prvotné informácie smerované na jeho úspechy. Takéto rámcovanie môže neúmyselne formovať vnímanie verejnosti, preto je nevyhnutné uplatňovať vyvážený prístup.
Nebezpečenstvo glorifikácie násilia
Záujem verejnosti poznať podrobnosti o páchateľovi je prevažne motivovaný snahou pochopiť, čo a prečo sa stalo. Bolo by však dobré zvážiť, či by sa práve prvé články mali venovať nadpriemernej inteligencii či jeho úspechom. Testom môže byť otázka, ako tieto skutočnosti súvisia so skutkom. Navyše, informácie o výnimočných intelektuálnych schopnostiach môžu na prvý pohľad pôsobiť ako destereotypizácia „typického páchateľa“. Zároveň to posilňuje mýtus, že typickým páchateľom násilného činu je osoba s mentálnymi alebo psychickými problémami. Avšak môže to mať aj oveľa nebezpečnejší vplyv na vnímanie laickej verejnosti – prispeje to ku glorifikácii a mystifikácii osoby páchateľa.
Glorifikovanie alebo zviditeľňovanie osôb, ktoré sa dopustili trestných činov, môže ďalej inšpirovať „copycats“ – teda niekoho, kto napodobňuje alebo preberá správanie alebo praktiky inej osoby. Prispieva to tiež k dehumanizácii obetí, pretože to berie príležitosť hovoriť o nich ako o komplexných bytostiach. Zároveň to zaberá priestor, ktorý by mal byť venovaný prežívaniu bolesti, smútku a potrebe podpory, obetiam a ich blízkym.
Sústredenie sa na páchateľov taktiež odvádza pozornosť od ďalšej podstatnej konverzácie, ktorú ako spoločnosť musíme viesť, a tou sú diskusie o preventívnych opatreniach.
Presun pozornosti
Pri písaní o takýchto tragických situáciách by sme sa mali zamerať na obete a ich okolie – poukazovať na životy zosnulých a zasiahnutých. Zdieľajme radšej príbehy, ktoré poukazujú na odolnosť zasiahnutej komunity, nie na motívy páchateľov. Vyvarovať sa mystifikácii osôb ktoré sa dopustili trestného činu môžeme aj tak, že sa vyhneme špekuláciám o ich dôvodoch, motívoch a životných príbehoch.
Úloha odborných poznatkov a empirických štúdií
V neposlednom rade je podstatné – pri písaní a rozprávaní sa o týchto činoch vziať na vedomie akademické a empirické štúdie. Pomôže to nielen interpretovať, čo sa stalo v individuálnom prípade, ale aj zasadí udalosť do širšieho kontextu spoločenských vzťahov a problémov.
Venujme sa komentárom osôb z oblastí práva, psychológie a kriminológie. Citujme expertov a expertky na verejnú bezpečnosť pre vysvetlenia možných riešení. Toto pomáha viac, ako upriamenie pozornosti na individuálne konanie. Za násilím sa neskrýva žiadna mágia, nie je motivované nadpriemernou inteligenciou a len v malom počte je podmienené psychickou poruchou.
Tu môžete nájsť akademické štúdie spojené s opísanou problematikou:
- Agaibi, Christine E., and John P. Wilson, “Trauma, PTSD and resilience: A review of the literature,” Trauma, Violence, & Abuse, 2005, 6 (3), 195–216.
- Beland, Louis-Philippe and Dongwoo Kim, “The effect of high school shootings on
- schools and student performance,” Educational Evaluation and Policy Analysis, 2016, 38 (1), 113–126.
- Bharadwaj, Prashant, Manudeep Bhuller, Katrine V. Løken, and Mirjam Wentzel. „Surviving a mass shooting.“ Journal of Public Economics 201 (2021): 104469.
Ďalšie užitočné články a komentáre v angličtine:
- How school gun violence coverage backfires
- How journalist cover mass shootings? 5 recent studies to consider
- Does media coverage inspire copy cats mass shootings?
Ilustračná fotografia: Pixabay
Autorka textu: Tereza Blašková, Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách
Text bol pôvodne uverejnený dňa 31. 1. 2025 ako blogový príspevok na webe Denníka N.