Prečítajte si časté otázky, s ktorými sa na nás obracajú ženy zažívajúce násilie a odpovede fundovaných expertiek so vzdelaním v oblasti psychológie a sociálnej práce.

Odpovede pripravili poradkyne, ktoré poskytujú poradenstvo na Linke pre ženy zažívajúce násilie.

Otázka: „Ja som na vine. Správala som sa ako hysterka, provokovala som ho, preto ma udrel.“
Odpoveď: Mnoho žien, ktoré zažili násilie, má pocit, že urobili niečo, čo násilníka vyprovokovalo, ale pravda je taká, že bez ohľadu na okolnosti, násilie nikdy nie je oprávnené. Nikto nemá právo vás udrieť, bez ohľadu na to, čo sa dialo. Ste hodná rešpektu a bezpečia. Ak máte pocit, že vaša reakcia bola emocionálna, to neospravedlňuje žiadne fyzické násilie. Násilník je zodpovedný za svoje činy, a vaša reakcia nie je dôvodom na útok.

Otázka: „Bojím sa, že môj manžel urobí všetko preto, aby mi zobral deti.“
Odpoveď: Úplne chápeme, že môžete mať veľké obavy. Je dôležité vedieť, že existujú právne možnosti a podpora, ktorá vám môže pomôcť, aby ste vy aj vaše deti boli v bezpečí. Ak váš manžel používa hrozbu, že vám vezme deti, ako spôsob, ako vás ovládať, je to forma emocionálneho násilia. Súd v prípade, že existuje násilie, zvyčajne prihliada na bezpečie detí a na ich najlepší záujem. Nebojte sa vyhľadať právnu pomoc alebo odbornú podporu. Môžeme vám pomôcť vyhľadať právnikov a právničky alebo organizácie, ktoré sa špecializujú na ochranu žien a detí v takýchto situáciách.

Otázka: „Čo keď som naozaj mala príliš krátku sukňu? Ináč to by sa nestalo…“
Odpoveď: To, čo ste mali oblečené, nemá vôbec nič spoločné s tým, čo sa stalo. Žiaľ, mnohé ženy si kladú podobné otázky a obviňujú samy seba. Pravda je však taká, že nezáleží na tom, či ste mali krátku sukňu, alebo nie – nikto nemá právo vás napadnúť alebo vám ublížiť. Násilie je rozhodnutie tej druhej osoby a je neprijateľné, bez ohľadu na vaše oblečenie alebo správanie. Ste hodná rešpektu a bezpečia, a to sa nezakladá na tom, čo nosíte.

Otázka: „Moje dieťa ma začalo kritizovať podobným spôsobom ako manžel. Naposledy sa po fyzickom útoku postavilo na jeho stranu; je to hrozný pocit počuť od dieťaťa – nedramatizuj, až tak veľa sa ti nestalo.“
Odpoveď: Rozumieme, že to je veľmi náročné, skúsme spoločne pochopiť, čo vaše dieťa prežíva. Deti, ktoré sú svedkami násilia medzi rodičmi, sú často zmätené a pociťujú protichodné emócie k svojim rodičom. Obávajú sa o vaše bezpečie a tiež, že im nebudete schopná zabezpečiť bezpečie. A hoci útoky na vás sú pre dieťa desivé, postavenie sa na stranu páchateľa môže byť stratégiou, ako si zabezpečiť bezpečie. Navyše, otcovia, ktorí páchajú násilie voči ich partnerkám, sa môžu k deťom správať láskavo a zvaľovať pred nimi vinu za nepohodu a stres v rodine na mamy. Deti aj tento vzorec správania môžu prebrať, a nie sú zámerom psychicky vás raniť, ale byť v bezpečí.

Otázka: „Sestre manžel vydeľuje peniaze, každý výdavok kontroluje a strašne jej pritom nadáva. Mám to nechať tak, kým si nenájde prácu?“
Odpoveď: Zlá ekonomická situácia nespôsobuje násilie, ale závažnosť a frekvencia zneužívania sa spravidla zvýšia, ak sú prítomné faktory, ktoré prispievajú k vyššej úrovni stresu, ako napríklad strata zamestnania, dlhy, exekúcie a podobne. V zdravom vzťahu však tieto problémy partneri zvládajú spoločne a nie na úkor jedného z nich. To, čo opisujete, je ekonomické násilie sprevádzané vyvolávaním strachu. Kontrolu financií môže násilník používať aj ako prostriedok na znemožnenie úniku. Skúste sestru posilniť v tom, že má nárok žiť v bezpečí a rovnako rozhodovať o financiách a živote rodiny. Povedzte jej, že sú organizácie, ktoré jej pomôžu s riešením jej situácie. Ak by jej viac vyhovovalo sa najprv s niekým pozhovárať anonymne, môže zavolať aj našu linku.

Otázka: „Asi poznám ženu, ktorá zažíva domáce násilie, ako jej môžem pomôcť?“ 
Odpoveď: Na začiatku si môžete všimnúť ako sa žena správa. Je tam prítomná izolácia od rodiny a priateľov? Je finančne nezávislá? Má nejaké viditeľné zranenie na tele, alebo má strach pri rôznych reakciách zo svojho manžela/partnera, alebo svoju ťaživú situáciu bagatelizuje? Toto všetko môžu byť znaky, ktoré sú prítomné pri partnerskom násilí. Pri poskytnutí pomoci je dôležité ženu podporiť, pomôcť jej uchopiť situáciu do vlastných rúk, netlačiť ju do žiadnych rozhodnutí, môžete jej ponúknuť konkrétnu pomoc (sprevádzať ju k lekárovi*ke, do lekárne, na políciu), podporiť ju, aby sa nehanbila za svoju situáciu a o násilí hovorila. Zodpovednosť za násilie nesie vždy človek, ktorý sa násilia dopúšťa. Taktiež môžete svojej známej poskytnúť kontakt na našu bezplatnú nonstop linku.

Otázka: „Ostávam, lebo nechcem rozbiť rodinu.“
Odpoveď: Počujeme, že cítite určitú zodpovednosť za svoju rodinu a zodpovednosť za to, čo sa deje vo vašom vzťahu. Možno by sme sa na to mohli skúsiť pozrieť opačne, či vašu rodinu nerozbíjalo násilné správanie, ktoré ste si vy a vaše deti zažívali.

Otázka: „Mám výčitky svedomia, že som podala trestné oznámenie na muža, ktorý teraz môže stráviť dlhý čas vo väzení a bude mať následky na svoju budúcnosť.“
Odpoveď: Chápeme, že sa cítite zmätene a váhate nad rozhodnutím, ktoré ste urobili. Podanie trestného oznámenia je náročné, najmä keď má vážne dôsledky pre druhú osobu. Ide však ide o spôsob, ako zabezpečiť spravodlivosť a ochranu, ak došlo k neakceptovateľnému správaniu. Následky sú výsledkom jeho rozhodnutí, nie vašich. Ten človek čelí dôsledkom svojho správania. Možno vám pomôže, ak si pripomeniete, že tento proces nie je trestom pre vás, ale krokom k spravodlivosti a ochrane ostatných. V prípade potreby je v poriadku vyhľadať podporu, aby ste to lepšie spracovali.

Skip to content