Sexualizované násilie – je akýkoľvek sexuálny kontakt, ktorý sa deje bez súhlasu jednej zo zúčastnených strán. Môže ísť o znásilnenie, pokus o znásilnenie, nútenie k orálnemu alebo análnemu styku, nútenie k neželaným sexuálnym praktikám, zámerné spôsobovanie bolesti alebo ponižovanie pri sexe, neželané sexuálne dotyky, natáčanie alebo fotenie si sexu bez súhlasu. Jednoducho, akýkoľvek sexuálny kontakt, s ktorým jedna strana nesúhlasí.

Právne definície sexuálneho násilia a znásilnenia sa v rôznych štátoch líšia. Hoci nie každý sexuálny akt môže byť v konkrétnom štáte protiprávny, pokiaľ sa deje bez súhlasu, ide o sexualizované násilie a spôsobuje človeku, ktorý s ním nesúhlasil psychickú ujmu až traumu.

Pri sexualizovanom násilí nejde o sex, ale o zneužitie moci, kontrolu a agresiu. Za násilie je vždy zodpovedný ten, kto ho pácha. Sexualizované násilie sa môže stať kedykoľvek a komukoľvek, bez ohľadu na pohlavie, vek alebo postavenie. Napriek tomu, je väčšina obetí žien a páchateľov mužov.

Súhlas – každá žena alebo muž má právo v ktoromkoľvek okamihu povedať NIE. Nie znamená NECHCEM POKRAČOVAŤ. Mlčanie neznamená súhlas. Ak niekto nie je schopný súhlas poskytnúť zo zdravotných alebo mentálnych dôvodov, je v bezvedomí alebo pod silným vplyvom alkoholu alebo drog, sex s ním je sexualizovaným násilím. Nie je dôležité, či ste s daným človekom už predtým mali sex, ste partneri alebo ste sa zosobášili. Ak došlo k sexuálnemu aktu bez súhlasu, ide o sexualizované násilie. Ak ste začali so sexuálnym kontaktom a v niektorej fáze niekto odmietol pokračovať a ten druhý to nerešpektoval, ide o sexualizované násilie.

Znásilnenie – na Slovensku je znásilnenie definované ako súlož za použitia násilia alebo pod hrozbou bezprostredného násilia, prípadne ak páchateľ zneužije bezbrannosť ženy. Za stav bezbrannosti sa považuje taký stav ženy, v ktorom nie je schopná klásť odpor kvôli opitosti, duševnej poruche, spútaniu a pod. Slovenská legislatíva teda predpokladá, že k znásilneniu dochádza len vtedy, ak je k sexu žena donútená násilím alebo pod jeho hrozbou a že bude klásť odpor. Zákon teda nepočíta s tým, že k znásilneniu môže dôjsť pod vplyvom iných okolností, napríklad za použitia vyhrážok alebo psychického nátlaku, napríklad, že muž ženu opustí, bude jej neverný, zverejní kompromitujúce materiály, ublíži sám sebe a pod. Aj v takýchto prípadoch však ide o sexualizované násilie. Žena tiež môže byť v šoku alebo sa nebráni zo strachu. Aj vtedy ide o sexualizované násilie. Vo viacerých štátoch (napríklad vo Veľkej Británii, Taliansku, Litve, Estónsku alebo Bulharsku) je znásilnenie definované ako sexuálny akt bez súhlasu. Hoci zákon nemusí vždy stáť na strane obetí sexualizovaného násilia, veľa iných ľudí na nej stojí.

Sexuálne násilie – okrem znásilnenia pozná slovenská legislatíva aj trestný čin sexuálneho násilia, kam spadá donútenie k orálnemu, či análnemu styku alebo k iným sexuálnym praktikám za použitia násilia alebo pod hrozbou bezprostredného násilia, prípadne ak páchateľ zneužije bezbrannosť obete.

Sexualizované násilie prostredníctvom technológií – v súčasnej dobe sú technológie – fotky, video, sociálne siete, internetové aplikácie – stále viac využívané na páchanie sexualizovaného násilia. Ide najmä o nevyžiadané sexuálne odkazy alebo fotky, vytváranie alebo manipulácia fotiek či nahrávok intímneho charakteru bez súhlasu, preposielanie alebo zverejňovanie intímnych záberov, videa alebo iným dôverných informácií, kradnutie takýchto elektronických materiálov a pod.

Sexuálne obťažovanie – zahŕňa rôzne prejavy, napríklad neželané telesné alebo sexuálne dotyky, neželané sexuálne návrhy, slovné poznámky sexuálneho charakteru, komentovanie vzhľadu alebo oblečenia, navrhovanie výhod za sexuálne kontakty a pod. Hoci na prvý pohľad nemusí ísť o správanie s takými závažnými následkami ako v prípade znásilnenia alebo sexuálneho násilia, vzbudzuje veľmi negatívne pocity a ovplyvňuje pocit bezpečia a pohody žien. V prípade, že sa deje v škole alebo na pracovisku, znižuje výkonnosť a sústredenie. Ak sa navyše spojí s pozíciou moci, napríklad vo vzťahoch učiteľ – študentka, nadriadený – podriadená,  ide o vážne narušenie etických a právnych noriem. Sexuálne obťažovanie na Slovensku nie je považované za trestný čin, iba za priestupok. Je tiež možné sa súdiť v občiansko-právnom konaní podľa Antidiskriminačného zákona.

Sexuálne zneužívanie detí – ide o akýkoľvek akt sexuálneho charakteru s dievčaťom alebo chlapcom pod 15 rokov bez ohľadu na to, či bol vykonaný s ich súhlasom alebo bez neho. Maloletí nemôžu dať súhlas so sexuálnou aktivitou. Sexuálne zneužívanie nezahŕňa len fyzický kontakt (znásilnenie alebo iné akty sexuálneho násilia), ale aj nekontaktné formy ako exhibicionizmus, masturbovanie v prítomnosti dieťaťa, pózovanie dieťaťa na pornografických materiáloch, sexuálne návrhy alebo posielanie materiálov so sexuálnym obsahom priamo alebo prostredníctvom sociálnych sietí alebo internetu.

Skip to content