Základné informácie o násilí páchanom na ženách
Násilie na ženách v jeho rôznych formách a podobách bolo dlho prehliadaným a tabuizovaným problémom. Pod vplyvom ženského hnutia sa koncom minulého storočia začala problematike venovať pozornosť. V tejto sekcii prinášame základný prehľad teoretických poznatkov a východísk, ako aj niektoré praktické rady spojené s predchádzaním násilia na ženách.
Násilím na ženách je „akýkoľvek násilný čin, založený na rodovej nerovnosti, ktorý vedie alebo by mohol viesť k fyzickej, sexuálnej alebo psychickej ujme alebo zraneniu žien, vrátane vyhrážania sa takýmito činmi, zastrašovania alebo svojvoľného obmedzovania slobody, a to vo verejnom či súkromnom živote”. (Zdroj: Deklarácia o odstránení násilia páchaného na ženách, schválená Valným zhromaždením OSN v roku 1993)
Väčšinu násilia zažívajú ženy a dievčatá vo svojich rodinách. Na násilie od blízkych sa používajú aj pojmy: násilie v párových, resp. intímnych vzťahoch, ktorý označuje tie prípady, keď žena zažíva násilie od manžela alebo bývalý manžel, resp. Partnera či bývalého partnera, alebo pojem domáce násilie, keď žena zažíva násilie od inýho rodinného príslušníka. Viac ako 90 % prípadov domáceho násilia tvoria práve prípady násilia v intímnych vzťahoch. Násilie ženy a dievčatá zažívajú aj od osôb, s ktorými nie sú rodinne spojené, aj v týchto prípadoch však platí, že väčšina útočníkov sú ľudia, ktorých obete poznajú.
Násilie môže zažívať ktokoľvek. Naprieč rôznymi sociálnymi skupinami obyvateľstva sa nezvyšuje či neznižuje jeho výskyt, ale jeho viditeľnosť. Pred mnohými ženami a dievčatami stoja prekážky v tom, aby sa zdôverili alebo násilie oznámili úradom, niektoré majú veľmi obmedzené možnosti hľadať pomoc. Takéto prekážky môžu mať materiálnu povahu, napr. fyzická alebo spoločenská izolácia či odkázanosť na páchateľa, iné sú spojené s prežívaním násilia a jeho následkami na psychiku, napr. zahanbenie, strach z pomsty či potlačenie spomienok v dôsledku traumy.
Partnerské násilie v mnohých prípadoch pokračuje aj po skončení vzťahu, dokonca môže nadobúdať inú intenzitu a formy.
Ohrozenie násilím nie je príznakom slabosti, ale zakladá nárok na ochranu a podporu. Za násilie a jeho následky je zodpovedný ten, kto ho pácha.
Násilie sa môže vyskytnúť v hociktorom období života ženy:
- pred narodením: umelé prerušenie tehotenstva na základe výsledkov pohlavnej selekcie plodu (Čína, India, Kórejská republika), bitky počas tehotenstva (citové a telesné účinky na ženu, vplyv na plod), nútené tehotenstvo (napr. masové znásilňovanie vo vojne),
- v dojčenskom veku: vraždenie novorodencov ženského pohlavia, psychické a fyzické týranie, odlišné poskytovanie stravy a zdravotnej starostlivosti dievčatám,
- v detstve dievčat: detské manželstvá, mrzačenie genitálií, sexuálne zneužívanie členmi rodiny a inými, odlišné stravovanie a poskytovanie zdravotníckej starostlivosti, detská prostitúcia,
- v dospievaní: vynútené známosti a dvorenie (napr. oblievanie kyselinou v Bangladéši, znásilnenie na schôdzke v Spojených štátoch), ekonomicky vynútený sex (africké stredoškoláčky, ktoré sa musia schádzať s „milými starčekmi”, aby mali na školné), sexuálne zneužívanie na pracovisku, znásilnenie, sexuálne obťažovanie, nútená prostitúcia, obchod so ženami,
- v reprodukčnom veku: týranie žien intímnymi mužskými partnermi, znásilnenie v manželstve, vymáhanie vena a vraždy pre veno, vražda partnerky, psychické týranie, sexuálne zneužívanie na pracovisku, sexuálne obťažovanie, znásilnenie, týranie telesne postihnutých žien,
- v staršom veku: týranie vdov, týranie ľudí vo vyššom veku (v USA, v jedinom štáte, kde sú údaje k dispozícii, týranie ľudí v staršom veku sa týka väčšinou žien).
Mnoho žien prežije v živote viacero prípadov násilia. Dôkazy nasvedčujú, že v čím ranejšom veku ženinho života sa násilie vyskytne – najmä sexuálne násilie –, tým hlbšie a trvalejšie sú jeho následky.
INFORMÁCIE O NÁSILÍ NA ŽENÁCH RESP. RODOVO PODMIENENOM NÁSILÍ
Ženy sa stávajú obeťami domáceho násilia následkom nerovných mocenských vzťahov založených na rozdieloch medzi ženami a mužmi v sociálnom a spoločenskom postavení, tak vo verejnej, ako aj v súkromnej oblasti. Tento typ násilia je hlboko zakorenený v sociálnej a kultúrnej štruktúre, normách a hodnotách, ktorými sa riadi spoločnosť a je často podporovaný kultúrou popierania a mlčania. O špecifikách násilia na ženách sa môžete viac dozvedieť v tejto sekcii.
INFORMÁCIE O SEXUÁLNOM NÁSILÍ PRE LAICKÚ I ODBORNÚ VEREJNOSŤ
V tejto sekcii nájdete základné informácie o problematike sexuálneho násilia a jeho špecifikách. Fakty vs. mýty, teoretické koncepty, ako aj praktické rady a odporúčania pre osoby, ktoré zažili sexuálne násilie, a pre tých, čo im chcú poskytnúť účinnú podporu a pomoc a prispieť k prevencii násilia v našej spoločnosti.
KNIŽNICA MATERIÁLOV A PUBLIKÁCIÍ
Výber publikácií týkajúcich sa násilia na ženách vydaných verejnými inštitúciami, ako j mimovládnymi organizáciami.
PAMÄTAJTE:
- Ak sa necítite doma bezpečne, nie ste na riešenie situácie sama. Našou snahou je pomôcť vám zorientovať sa a rozhodnúť sa o tom, aké prostriedky využijete na ceste z násilia.
- Vždy však myslite na pravidlo, že v prípade bezprostredného ohrozenia života je potrebné volať políciu na čísle 158 alebo 112.
- Svoje bezpečie môžete zvýšiť tým, že o tom, kedy a ako privolať políciu poučíte svoje deti a pokiaľ máte takú možnosť, dohodnete sa na tom s vašimi príbuznými alebo známymi.